betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik
Druga odsłona "Leksykonu" PDF Drukuj Email
   Wydana w roku ubiegłym przez Stowarzyszenie "Pro Carpathia" dwutomowa publikacja "Leksykon drewnianej architektury sakralnej Podkarpacia" stała się ważnym wydawnictwem dla pasjonatów świątyń, istniejących i niezachowanych. 1000 kompletów rozeszło się w ciągu kilku miesięcy. Dalsze zainteresowanie i zapytania o nie, szczególnie ze środowiska przewodników, spowodowało, że podjęto decyzję o drugim, poszerzonym wydaniu.

    Gdy latem 2012 r. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" kończyło realizację projektu "Skarby w drewnie ukryte", związanego z ochroną dziedzictwa drewnianej architektury sakralnej, jednym z jego ważniejszych elementów był szereg publikacji poświęconych temu zagadnieniu. Przygotowanie we współpracy z konserwatorami dzieł sztuki i pracownikami służb ochrony zabytków cieszyły się dużym zainteresowaniem. Szczególnie dwutomowy "Leksykon" - mówi Krzysztof Zieliński, redaktor wydania.

  
      

   Bezpłatna publikacja trafiła bibliotek, muzeów, służb ochrony zabytków, konserwatorów dzieł sztuki, a kilkadziesiąt egzemplarzy nawet do Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Najwięcej jednak do czynnych przewodników beskidzkich. Ale 1000 sztuk okazało się kroplą w morzu potrzeb. Dwutomowa publikacja (w sumie 400 stron) zawierała 241 dokładnych opisów istniejących obiektów sakralnych z terenu województwa (zbudowanych do ok. 1950 r.), zilustrowanych ponad 1000 aktualnych i archiwalnych zdjęć. Opisowi każdej ze świątyń towarzyszyło krótki streszczenie w języku angielskim oraz norweskim (Norwegowie byli grantodawcami projektu). W tomie drugim znalazł się "Suplement" prezentujący krótki opis świątyń niezachowanych - 533 drewnianych obiektów: cerkwi, kościołów, zborów i synagog, które uległy zniszczeniu w latach 1880-2007. Zilustrowano je 353 archiwalnymi zdjęciami pokazującymi ich bryłę, a tylko z rzadka niestety wnętrze z wyposażaniem. Było to możliwe dzięki współpracy instytucji, które użyczyły prawa do publikacji tych fotografii, jak i osób prywatnych, znanych ekspertów dawnej architektury drewnianej.

   Co więcej, po ukazaniu się wydawnictwa zgłosiło się do nas wiele osób z propozycją udostępnienia szeregu nieznanych zdjęć. - dodaje Krzysztof Zieliński. Nie ma jednak obecnie grantu, z którego można by sfinansować skład i druk II wydania. Stąd też i decyzja Zarządu Stowarzyszenia o ogłoszeniu naboru zainteresowanych kupnem dwutomowej publikacji. Zgłosiło się już chętnych na ponad 200 egzemplarzy, ale aby przedsięwzięcie miało ekonomiczne uzasadnienie musi być zamówionych minimum 500. Osoby zainteresowane zakupem proszone są o kontakt mailowy (na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ), telefonicznie (17 852 85 26), listownie lub bezpośrednio w biurze Stowarzyszenia Pro Carpathia (35-064 Rzeszów, Rynek 16, II piętro). Więcej informacji na stronie www.skarbypodkarpackie.pl.
   Jeśli uda się znaleźć chętnych drugie, poszerzone wydanie "Leksykonu drewnianej architektury sakralnej Podkarpacia", powinno ukazać się we wrześniu br.       
 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU